Suust basaali mõõtmise abil rasedaks või rasedusest hoidumine? Appi EI!
Suust basaali mõõtmise abil rasedaks või rasedusest hoidumine? – APPI EI!
Meie poole on pöördunud viimase aasta jooksul väga palju inimesi, kes küsivad: „Kas basaali mõõtes on võimalik ovulatsiooniaega kindlaks määrata? Ja kas sellega seoses saaks viljakaid päevi tsükli jooksul ära määrata?“ Vastus on EI – basaali mõõtes ovulatsiooniaega ette teada ei saa – saame vaid tagantjärele kinnitust, et ovulatsioon tõesti toimus. Ärge jumala eest kasutage seda varianti rasedusest hoidumiseks ja ärge kasutage erinevaid seadmeid, et mõõta basaali suust.
Basaaltemperatuuri mõõtmine annab meile kindlust kahel juhul. 1 – peale ovulatsiooni toimumist basaaltemperatuur tõuseb 0.2-0.4 ja me saame kinnitust, et ovulatsioon toimus. Temperatuuri tõus toimub tavaliselt 1-2 päeva peale ovulatsiooni toimumist. 2 – Basaaltemperatuur langeb tüskli lõpus, kui te ei ole rase. Kui basaaltemperatuur püsib kõrge tsükli vältel ning langust ei toimu, siis te võite olla rase.
Basaaltemperatuuri tuleks alati mõõta tupest. See on usaldusväärne vaid juhul, kui te:
1) Tõusete iga päev täpselt ühel ja samal kellaajal (ka puhkepäeval).
2) Ei tee ühtegi üleliigset liigutust enne basaali mõõtmist (v.a. öökapilt termomeetri mõõtmine).
3) Te ei ole haige ja Teie kehatemperatuur ei ole tavapärasest erinev.
4) Te ei ole ülemäära halvasti maganud, ega liigutanud end vahetult enne ärkamist ja seeläbi tõstnud oma basaaltemperatuuri.
Basaaltemperatuuri tõus 0.2-0.4 kraadi C on niivõrd väike tõus skaalal, et igasugune ülemäärane liigutamine, võib seda muuta ja antud meetod ei ole enam usaldusväärne.
Basaali tuleb mõõta iga päev ühel ja samal kellaajal. Kui nüüd aga mõõta basaali suust, siis võib ka suu lahti magamine ja läbi suu hingamine basaaltemperatuuri muuta ja antud meetod ei ole enam usaldusväärne.
Ärge mingil juhul kasutage temperatuuri mõõtmist, ega sellega seotud äppe, et vältida rasedust!
Raseduse vältimiseks on tänapäeval siiski kondoom, hormonaalsed ja emakasisesed vahendid ning muud arstidide poolt heaks kiidetud vahendid. Äppid üritavad temperatuuri mõõtmise abil kindlaks teha, millal toimuvad teie ovulatsioonid ja kui pikad on teie tüsklid – võtavad sellest keskmise ja pakuvad välja millised võiksid olla teie viljakad päevad ning millised need päevad, kus rasedaks jäämise võimalus oleks minimaalne. Arvestades, et te ei pruugi temperatuuri alati nõuetekohaselt mõõta, või võib vähene uni või terviseprobleem temperatuuri mõjutada, ei pruugi äpp alati usaldusväärne olla ja oodatud tulemusi tuua.
Nii basaali mõõtmine kui ka ovulatsioonitestide tegemine aitab meil ka paremini tundma õppida oma keha. Teades, millal ovulatsioon toimus, saame analüüsida kuidas käitus meie keha 1-2 päeva tagasi. Ovulatsiooni ajal on meil iseäralikud tunnused, mis võivad olenevalt inimesest olla erinevad. Voolus on tavaliselt vesine ning keha aitab nii kaasa spermatosoidide paremale liikumisele munarakuni. Võime tunda torkeid vasakul või paremal pool munasarjas. Tavaliselt toimuvad ovulatsioonid üks kuu ühes munasarjas ning järgmine kuu teises munasarjas. Meie näonahk võib meile märku anda toimuvast ovulatsioonist – kuivõrd ovulatsiooni ajal peaks naisterahavas olema tsükli ilusaimas vormis, on ka juhtumeid, kus mõni naisterahvas tunneb, et tema näonahk on ovulatsiooni ajal just kehvas seisus. Kui enne uue tsükli algust on keha tavaliselt paistes ja vett täis, siis ovulatsiooni ajal oleme tavaliselt saledamad ja kõhnemad. 1-2 päeva enne ovulatsiooni ning ovulatsiooni ajal võime tunda suurenenud seksiisu. Keha annab meile päris palju märke, et ovulatsiooniaega ära tunda – ühel hetkel on see kõik meile nii märgatav, et me ei pruugi enam vajada isegi ovulatsiooniteste ega basaali mõõtmist ja kindlasti mitte äppe nutitelefonis.